Tipy a triky

Aká má byť správna výška vášho sedla na bicykli

Výška sedla je nevyhnutná pre držanie dobrého držania tela na mestskom bicykli je nevyhnutné na to, aby ste mohli ľahko šliapať, podávať lepšie výkony a vyhnúť sa bolestiam alebo zraneniam. Práve výška a poloha sedla je veľmi dôležitým faktorom, na ktorý nesmieme zabúdať.

Teraz, aká je ideálna výška sedla bicykla? O tejto téme budeme diskutovať v tomto príspevku. Posaďte sa!

Výška sedla – ktorá je tá správna?

Sedlo je spolu s riadidlami a pedálmi jedným zo spojovacích bodov medzi cyklistom a jeho bicyklom. Nastavenie sedla na správnu výšku je nevyhnutné, aby šliapanie bolo jednoduchšie a dynamickejšie. Navyše vám pomôže predísť mnohým zraneniam, najmä chrbta, kolien a krčných stavcov.

Pripravte si meter.

Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť je, že výška vášho sedla bude závisieť od dĺžky vášho vnútorného švu. Začnite teda meraním: stojte pokojne a naboso s chrbtom a pätami opretými o stenu.

Následne si medzi nohy položte dosku alebo knihu a umiestnite ju čo najvyššie. Teraz, s pomocou inej osoby, použite krajčírsky meter na meranie vzdialenosti medzi najvyšším bodom vášho vnútorného švu a zemou. Toto je základná vlastnosť, ktorú budete brať do úvahy.

Pomôcka pre určenie-výška sedla

Správna výška sedla bicykla

Na výpočet ideálnej výšky sedla nemusíte byť matematický expert – postačí vám dĺžka vnútorného švu. Podľa hlavných článkov o biomechanike, ktoré napísal tréner a inžinier Christian Vaast, sa správna výška sedla rovná 88 % dĺžky vnútorného švu cyklistu. Zvyšných 12 % je potrebných na ohýbanie kolien.

Z toho dôvodu vzorec, ktorý by ste mali použiť na zistenie ideálnej výšky sedla je: dĺžka vnútorného švu krát 0,88. A to je odpoveď, ktorú ste hľadali!

Náš tip pre vás je zapísať si toto číslo na dobre známe miesto – skôr či neskôr ho budete potrebovať, buď preto, že si zaobstaráte nový bicykel, rozoberiete ten, ktorý máte, alebo preto, že si ho niekto požičal a zmenil správnu polohu sedla vášho bicykla.

Ďalším krokom je samozrejme nastavenie sedla do správnej polohy. O chvíľu sa tam dostaneme.

Správne nasadenie sedla

Teraz, keďže otázka správnej výšky sedla je úplne jasná a viete, aká výška bude pre vás najvhodnejšia, je čas naučiť sa regulovať samotné sedlo.

Majte na pamäti, že výška sa meria od stredu stredového zloženia po stred sedla (približne). Použite krajčírsky meter, aby ste získali čo najpresnejšie číslo.

Výška sedla

Potom uvoľnite objímku sedadla, ktorá drží sedlo na mieste, vložte alebo vytiahnite sedlovku podľa potreby, kým nedosiahnete ideálny bod a umiestnite ju kolmo na riadidlá. Keď to urobíte, utiahnite objímku sedlovky a bude to.

Tip od nás: Odporúčame, aby ste na chvíľu nasadli na bicykel a šliapali do pedálov, aby ste skontrolovali, či sa cítite pohodlne. Pri pokuse sa zamerajte na udržanie dobrého držania tela, pričom boky smerujú dopredu a pri každom údere do pedálu urobte úplný záber. Pri správne nastavenom sedadle by ste mať po položení päty na pedál, ktorý je kolmo k zemi, nohu mierne pokrčenú.

Ideálna vzdialenosť medzi sedlom a riadidlami

Ďalším dôležitým faktorom súvisiacim s výškou sedla je vzdialenosť medzi prednou špičkou sedla a stredom riadidiel. Spravidla by to malo byť medzi 45 a 65 centimetrami.

Príklad: Ak je vaše sedlo vysoké medzi 60 a 68 cm, správna vzdialenosť by bola teoreticky 47‒50 cm. Ak je vaše sedlo napríklad vysoké medzi 79 a 83 cm, malo by byť vzdialené 59 až 63 cm od riadidiel.

Aký je správny uhol sedla?

Okrem nastavenia výšky sedla musíte skontrolovať aj jeho sklon. Uhol vášho sedla tiež ovplyvní vašu biomechaniku a zabráni alebo spôsobí nepríjemnosti. Odporúča sa, aby bol úplne plochý alebo maximálne s naklonením o 1 stupeň smerom nadol.

Ak hrot vášho sedla smeruje nahor, môže sa u vás objaviť bolestivosť močového a pohlavného ústrojenstva, ako aj bolesť krížov. Ak jeho špička smeruje nadol, budete mať tendenciu kĺzať sa po ňom dopredu, vaše ruky budú znecitlivené, budete pociťovať bolesti predného kolena, krčka maternice, perinea a krížov.

Čo ak je vaše sedlo v nesprávnej polohe?

No, to rozhodne nie je sranda! Používanie bicykla s nesprávne umiestneným sedlom môže mať veľmi negatívny dopad na vaše telo.

Tu je niekoľko znakov, že vaše sedlo je umiestnené nesprávne:

  • Sedlo je príliš vysoko – Počas bicyklovania sa vám hojdajú boky. Ak tento problém pretrváva v priebehu času, objaví sa intenzívna a nepretržitá bolesť v zadku a krížoch.
  • Sedlo je príliš nízko – Keď sa to stane, vaše koleno pracuje tvrdšie, ako by malo, a môže sa vyvinúť preťaženie kolena alebo vážnejšie zranenia, ktoré majú tendenciu trvať dlho.
  • Sedlo je v správnej polohe – Počas pedálovania zostávajú vaše boky rovné a nehybné; kolená sa nepreťažujú, nohy sú mierne pokrčené a každé otočenie pedálu prebieha prirodzene.

Aké je najvhodnejšie sedlo pre váš bicykel?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Existujú napríklad sedlá pre mužov a sedlá pre ženy s rôznymi vlastnosťami.

Faktory, ako je anatómia vášho tela, vaše pohlavie, spôsob, akým praktizujete, váš štýl jazdy a vaše osobné preferencie budú vo veľkej miere určovať výber. 

Náš tip: Pri výbere sedla je nevyberať ani príliš mäkké, ani príliš tvrdé – obe funkcie budú z dlhodobého hľadiska škodlivé.

Stručne povedané, potrebujete sedlo na bicykel, ktoré je spoľahlivé, prispôsobené vašim vlastnostiam a vyrobené spoľahlivým profesionálom. Náš tím Fixka vám s výberom pomôže.

Ak zatiaľ nemáte žiadny bicykel alebo ak rozmýšlate, že sa potešíte novým bicyklo, tak neváhajte pozrieť ponuku našich bicyklov na našom eshope. https://www.fixka.com

One Reply to “Aká má byť správna výška vášho sedla na bicykli”

  1. Cyklistika Fixie pre začiatočníkov - Kde začať? - FIXKA.com

    […] Predtým, ako vyrazíte, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je nastaviť si bicykel podľa vašej veľkosti. Aby ste mohli jazdiť pohodlne a bezpečne, je dôležité udržať si na bicykli dobrú polohu. V predchádzajúcom článku sme písali o nastavení správnej výšky sedla, ktorá je kľúčová pre vaše zdravie. https://www.fixka.com/aka-ma-byt-spravna-vyska-vasho-sedla-na-bicykli/ […]

Comments are closed.

KOŠÍK 0

RECENTLY VIEWED 0

MÔJ ÚČET
Wishlist

Login

Create an account

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránky, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.

Password Recovery

Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.